راه اندازی سیستم مانیتورینگ مرکزی گامی دیگر برای پیشرو بودن پارس خودرو

راه اندازی سیستم مانیتورینگ مرکزی گامی دیگر برای پیشرو بودن پارس خودرو

چاپ  |  ارسال به دوستان  |  PDF

به همت کارشناسان و متخصصان شرکت پارس خودرو برای اولین بار، سیستم مانیتورینگ مرکزی سالن های تولیدی بومی سازی و راه اندازی شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت پارس خودرو، مهندس آرش الوندی مدیر پروژه کنترل و مانیتورینگ مرکزی این شرکت در جلسه رونمایی سیستم کنترل و مانیتورینگ مرکزی گفت: این سیستم به عنوان واسطه ای بین سیستم های کسب و کار سازمان و سیستم های کنترلی تجهیزات به منظور کمک به مدیریت زمان بندی، سفارش گذاری، ردیابی و شناسایی محصول است.
 وی با اشاره به این نکته که با همت کارشناسان و متخصصان این شرکت توانستیم برای اولین بار در کشور به صورت کاملا دانش بنیان و با استفاده از نرم افزار Wonder ware که نرم افزاری بسیار قدرتمند و پیچیده در زمینه اجرای سیستم های مانیتورینگ است، این پروژه را انجام دهیم. وی افزود: بر همین اساس این سیستم با هدف کاهش انبارش کالا، کاهش ضایعات، افزایش بهره وری و کاهش خطای نیروی انسانی، افزایش کیفیت محصول، کاهش زمان توقفات تولید، کاهش زمان و هزینه های ارائه خدمات، افزایش ظرفیت تولید و کمک به رعایت نوین ترین استانداردهای جهانی صنعت خودرو در این شرکت اجرا شد.
مدیر پروژه مانیتورینگ مرکزی شرکت پارس خودرو اجرای این پروژه را با بهره گیری بیش از ده ها سخت افزار و نرم افزار مختلف و بیش از 17 هزار نفر ساعت در شرکت دانست و گفت: با اجرای این پروژه کیفیت نگهداری از تجهیزات پیشرفته و شاخص های کیفی نگهداری و تعمیرات ارتقا یافته است. همچنین امکان هوشمند کردن اطلاعات در راستای تولید بهره ور کیفی مطابق با استاندارد فرآیند و محصول (کانبان) مهیا شده است.
وی ادامه داد: به لحاظ مالی نیز اجرای این پروژه باعث صرفه جویی 20 میلیارد ریالی شده و تمامی روند اجرای این پروژه، با استفاده از امکانات سخت افزاری موجود در داخل شرکت و با تکیه بر تمامی پتانسیل های نیروی انسانی داخل شرکت بوده است.
مهندس الوندی امکان اطلاع رسانی سریع در هنگام بروز توقفات را از جمله موارد تاثیر گذار این پروژه در کاهش زمان توقفات خط تولید دانست و گفت: مواردی چون تشخیص سریع عیوب ماشین آلات تولیدی و توقف خط، امکان کنترل و عیب یابی تجهیزات در کمترین زمان ممکن، پایش لحظه ای سرعت و وضعیت خطوط تولیدی جهت کنترل میزان تولید و نیل به اهداف سازمانی از جمله عوامل دیگر تاثیر گذار در کاهش زمان توقفات خط تولید است.
وی خاطر نشان کرد: امکان پایش لحظه ای تجهیزات و اطلاع از مشکلات به وجود آمده از توقفات، کنترل و تغییر آنلاین پارامتر های موثر ماشین آلات بدون حضور فیزیکی، امکان تحلیل تخصصی توقفات و شناخت گلوگاه ها با استفاده از بانک اطلاعاتی و امکان پایش لحظه ای خطوط تولید توسط مدیران ارشد از دیگر نکات حائز اهمیت این پروژه است.
مدیر پروژه مانیتورینگ مرکزی پارس خودرو ، اجرای این پروژه را جهت پشتیبانی لحظه به لحظه کنترل تولید، هم زمان با جمع آوری اطلاعات تولید و تهیه گزارش جهت بهبود و ارتقا بهره وری تولید ضروری دانست و گفت: این سیستم یکی از راه حل هایی است که فرآیند های اساسی تولید در یک کارخانه را پشتیبانی می کند و می تواند اطلاعات صحیح را در زمان مناسب فراهم کند و منجر به بهینه سازی و بهبود خروجی تولید شود.
وی افزود: این پروژه از طرف سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران یکی از برترین پروژه های کارگری سال جاری در استان تهران اعلام شده است و قابلیت اجرا در کل گروه خودروسازی سایپا را دارد .